Máte nárok na pracovní volno při stěhování?

Stěhování přes pracovní den nemusí být tak nemožné, jak se zdá. Den D se blíží a vy přemýšlíte, jak to udělat v práci? Nemusíte se stěhovat o víkendu. Máte totiž ze zákona nárok na volno při stěhování. Tak proč toho nevyužít? 

Nárok na volno při stěhování je zakotven v zákoně

Volno na stěhování je přímo obsaženo v Zákoníku práce. Paragraf 199 totiž přímo definuje takzvané jiné důležité překážky v práci, při kterých je náš zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno. V některých případech, které opět vymezuje zákon, máte také nárok na náhradu mzdy. Nárok na volno při stěhování i minimální dobu uvolnění z práce přímo definuje nařízení vlády číslo 590/2006 Sb.

Na jak dlouho můžete dostat volno?

Vládní nařízení přímo stanovuje dobu, po kterou vám musí zaměstnavatel poskytnout volno na stěhování. Zde se uvádí, že se jedná o nezbytně nutnou dobu. Maximální hranice je stanovena na 2 dny.

Pokud se ale zaměstnavatel se zaměstnancem přímo předem domluví, může se jednat i o delší dobu.

Můžete pobírat placené volno?

Ve většině případů nárok na mzdu nemáte. Je to v situacích, kdy se stěhujete z vlastního rozhodnutí. Zde tedy nárok na náhradu mzdy nemáte. Jiná je ovšem situace, kdy vás váš zaměstnavatel přeřadil na rozdílné pracoviště.

Pokud se stěhujete v zájmu svého zaměstnavatele, je podle zákona povinen vám uhradit mzdu nebo váš plat v jeho plné výši.

Je lepší si vzít dovolenou?

Abyste co nejlépe pokryli dobu stěhování, je v případě, že nemáte nárok na náhradu mzdy, lepší si vzít dovolenou. Stěhovat se samozřejmě můžete i o víkendu, kdy tyto záležitosti odpadají.

Běží vám výpovědní lhůta?

Pokud jste momentálně ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, můžete využít i jiného času. Zaměstnavatel vám ze zákona musí poskytnout půlden v týdnu na hledání nového zaměstnání. Můžete si tuto dobu nastřádat a přestěhovat se během dvou dnů, které vám za měsíc vzniknou.

Pracovní volno při stěhování je velmi užitečnou výhodou.


Mohlo by Vás dále zajímat v oblasti stěhování:

Zavolejte nám!
Kontaktujte nás