Jak změnit trvalé bydliště?

Změnit trvalé bydliště v roce 2022 bude asi jiné, než v minulosti před desítkou let nebo ne? Chystáte se přestěhovat do nového místa a přáli byste si tam nově uvést také trvalý pobyt? Podíváme se na zoubek povinnostem, které jsou s tímto krokem spojené. 

Jak změnit trvalé bydliště

Každý z nás může mít nahlášeno pouze jedno jediné místo trvalého pobytu. Změna trvalého bydliště tak s sebou přináší jisté povinnosti. Na nové místo nám totiž kromě jiného bude chodit i veškerá pošta. Místo trvalého bydliště se musí nacházet v objektu určeném pro bydlení, rekreaci nebo ubytování. Budova musí mít své evidenční nebo popisné číslo. Přepis trvalého bydliště musíme oznámit hned několika institucím.

Přihlašovací lístek

V místě nového pobytu se přihlaste na obecním nebo městském úřadu a vyplňte „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Nachystejte si poplatek 50 korun. Děti do 15 let tento poplatek hradit nemusí.

Jako další krok vám bude ustřižen rožek občanského průkazu a vydají vám prozatímní doklad. Na „Potvrzení o změně trvalého pobytu“ budete mít uvedenou vaši novou i bývalou adresu. Nachystejte si kupní nebo nájemní smlouvu, nebo výpis z katastru nemovitostí.     

Nový občanský průkaz

Do 15 dnů musíte na úřadě požádat o vydání nového občanského průkazu. Zde vás tento krok nebude nic stát. Nový doklad pro vás bude připraven do 30 dnů.

Jdeme na odbor dopravy

Vlastníte motorové vozidlo? Čeká vás další cesta, tentokrát na obor dopravy. Do deseti pracovních dnů budete muset provést změnu v registru vozidel. S sebou si nezapomeňte osvědčení o registraci vozidla. Řidičák si měnit nemusíte. Tato povinnost byla zrušena v roce 2018. Nyní již řidičský průkaz neobsahuje adresu trvalého bydliště.

Změnu trvalého bydliště budete muset nahlásit i dalším institucím. Typicky se jedná o vaši zdravotní pojišťovnu, toto musíte stihnout do 30 dnů. Pokud jste daňovým subjektem, budete si zařizovat také povinnost uvedení změny adresy také pro finanční úřad. Dále kontaktujte i dodavatele energií, pojišťovny, nebo také vaši banku, lékaře a telefonního operátora. 


Mohlo by Vás dále zajímat v oblasti stěhování:

Kontaktujte nás