Jak na stěhování do zahraničí?

Stěhování do zahraničí nemusí být náročný proces. Stačí postupovat systematicky. Ocitli jste se v situaci, kdy jste pevně rozhodnuti pro životní změnu? Život v jiné zemi vám může přinést radost i žádané životní zkušenosti. Co je potřeba zajistit, než se rozhodnete stát se expatem? Expat představuje člověka, žijícího v zahraničí.

Cestovní dokumenty v pořádku?

Samozřejmě to první, co při stěhování do zahraničí musíte zkontrolovat, je dostatečná platnost vašich cestovních dokumentů. Pro vstup do většiny zemí Evropské unie vám bude stačit platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Do vzdálenějších zemí je nutné si zajistit vízum nebo potvrzení o povinných očkováních. Všechny dokumenty si pro jistotu ofoťte a uložte na bezpečné místo.

Pracovní povolení a další dokumenty

Budete v nové zemi také pracovat? Budete potřebovat platné pracovní povolení, které je vždy dobré si opatřit v několika ověřených kopiích.

Pokud se stěhujete na delší dobu, určitě se vyplatí si s sebou vzít i všechny osobní doklady, které vlastníte. Jedná se o váš řidičský průkaz, o váš rodný list, o průkaz pojištěnce. Rozhodně si ale vezměte také vysokoškolské diplomy a vysvědčení, dokumenty prokazující vaše dosažené vzdělání, pracovní a nájemní smlouvu, a také oddací list.

Odhlásit se od placení

Když opouštíte rodnou zemi, je nutné se oprostit od závazků, které zde máte. A to opravdu důsledně. Ukončete smlouvy placení kabelové nebo online televize a streamovací platformy, smlouvu u poskytovatele internetu, mobilního signálu, ale také všechny ostatní pravidelné platby, které vám z účtu odcházejí.

Nezapomeňte se vyvázat z povinnosti platit za svoz odpadu, vraťte všechny knihy do knihovny, zjistěte si, zda nemáte nedoplatky za energie, vodu nebo pojištění. Vše, co je možné, ukončete a požadujte písemné potvrzení, že jste bez nedoplatku.

Při stěhování na delší dobu se doporučuje ukončit i české zdravotní pojištění, nebo svůj bankovní účet. Stěhování pak bude jen třešničkou na dortu. 


Mohlo by Vás dále zajímat v oblasti stěhování:

Kontaktujte nás